[Startpagina] [Wat is de SAP] [Meer info] [Webwinkel] [Zoeken & archief] [Links] [Internationaal] [Email]
Grenzeloos | nummer 67, Juli - Augustus 2002 |
Het standpunt van de minderheid
De SAP en de toekomst
Tendens2 20-07-2002

Het congres stond voor ons in het teken van de opkomst van ‘de’ nieuwe beweging en de vraag hoe we als SAP daaraan een bijdrage kunnen leveren en ervan kunnen profiteren.

Wat is de nieuwe beweging eigenlijk? Is het een antiglobaliseringsbeweging, een anti-oorlogsbeweging of is het straks in Nederland de beweging tegen verrechtsing (keer het tij)? Zijn het de deskundigen op het podium tijdens de tegentoppen of de jongeren in de zaal? Zijn het de oude bekenden, die we gelukkig weer terug zien komen, zoals op 13 april tijdens de Palestinademonstratie, of de jongeren die direct actievoerend erin slagen verbinding te leggen met lokale strijd? Zoals in Genua en nu Sevilla, waar ze met hun demonstraties ook een steun in de rug geven tegen Berlusconi en Aznar?

En is er naast de opgang ook sprake van een neergang van de oude beweging? Naast enkele honderden mensen in Nederland actief in de nieuwe beweging, het teloorgaan van de vakbeweging en dus per saldo een enorme neergang?

Het zijn beelden, die allemaal waar zijn. Vandaar ook dat de meerderheid in haar teksten kon stellen dat in de anti-globaliseringsbeweging jongeren vrijwel ontbreken en de minderheid reageerde dat het vooral jongeren zijn, die ook in Nederland de kar trekken.

Meer nog dan over die beelden, ging het op het congres over de verhouding tussen partij en beweging. Is wat goed is voor de eigen organisatie ook goed voor de beweging, zoals wel gedacht in anarchistische en IS kring of is het meer andersom, zoals we soms de indruk kregen dat de meerderheid dacht: de partij moet meer op de beweging lijken en daardoor in staat zijn nieuwe activisten in te vangen.

Voor ons staat vast dat het mogelijk is en noodzakelijk om aan de opbouw van een revolutionaire partij te werken. Dat we niet vast kunnen houden aan een praktijk die haaks staat op de mogelijkheden die deze tijd ons biedt: nieuwe polarisaties na een periode van neoliberaal offensief en verpoldering.

Daarbinnen past het voorstel fusiebesprekingen aan te gaan met de IS. Een organisatie die een revolutionaire partij wil opbouwen en de nieuwe beweging centraal stelt. Een organisatie bovendien die voor het overgrote deel echt jong is, zo rond de twintig. Een organisatie ook die voor het congres liet weten te voelen voor zo'n fusie.

Het vraagstuk van de verhouding partij/organisatie en beweging is er een, waarover zowel binnen de partij als binnen de sociale bewegingen steeds weer gediscussieerd zal worden. Zo ook komend jaar op het wereldcongres van de Vierde Internationale. Het is een vraagstuk dat echter niet door agenda's van congressen, maar door de nieuwe strijd (-methoden) van vooral de jeugd, op ons bord wordt gelegd.

Grenzeloos nr. 105
De natuur in een hoofdrol
Niks nieuws over Trotsky
Langdurige economische stagnatie ?
De herinneringen van Europa
Meer artikelen...
Nieuws & actueel
De nieuwe Grenzeloos
[23-01-2010] Het Grenzeloos nummer van januari-februari 2010 is ons vijfde nummer in full-color. Wil je zien hoe de echte Grenzeloos eruit ziet, kijk dan hier.
Lees meer
12, 13 februari: Verander de wereld, niet het klimaat
[12-01-2010] Om klimaatverandering tegen te gaan zijn ingrijpende maatregelen nodig, maar hoe kunnen we deze afdwingen en op een rechtvaardige manier uitvoeren?
1 reactie op dit bericht.
Lees meer
'De NPA verzet zich tegen elke vorm van onderdrukking of uitsluiting'
[07-02-2010] In Frankrijk is beroering ontstaan omdat de radicaal-linkse Nouveau Parti Anticapitaliste een vrouw met een hoofddoek kandidaat heeft gesteld.
Lees meer
Nijmegen 3 februari, 17 februari Israël-Palestina in film
[27-01-2010] In samenwerking met Grenzeloos organiseert onderbelicht een filmreeks over het Israël-Palestina conflict ter herinnering aan de belegering van de Gaza strook een jaar geleden. Met drie films wordt het conflict op verschillende manieren benaderd. Centraal staat de culturele achtergrond van beide partijen, waartegen visies op het conflict gevormd worden.
Lees meer
Daniel Bensaïd internet archief
[02-02-2010] Op het Marxistisch Internet Archief kun je nu een groeiende verzameling van het werk van de Franse marxist Daniel Bensaïd vinden.
Lees meer
Archief nieuwsberichten ->
International Viewpoint

International Viewpoint is het maandelijkse engelstalige magazine van de Vierde Internationale. De SAP is aangesloten bij deze internationale organisatie. IVP geeft een blik op radicale alternatieven wereldwijd; nieuws, analyse en debatten vanuit alle delen van de wereld.

IV420 - January
Latin America - Anti Brazil Mobilizations reverberate in wake of Haiti quake
Denmark - An investigation is needed...
Sri Lanka - Election result is the biggest ever unpatriotic crime
Pakistan - A historic gathering of workers and peasants
Global Justice Movement - World Social Forum, ten years on
Daniel Bensaïd - The powers of communism
France - Building the Labour Party Pakistan
Pakistan - Remembering Daniel Bensaïd
Economy - Global crisis and the policy reaction in Western and Eastern European Union
Obituary - Daniel Bensaïd, a revolutionary for our times
Obituary - A revolutionary who fought steadfastly
Obituary - Daniel Bensaïd: militant, intellectual, friend
Pakistan - Peasants’ movement in no mood to disappear
France - A page has been turned (the formation of the NPA)

IV419 - December
Fourth International - The meaning of the 16th World Congress
Review - Trotsky lives!
Pakistan - Appeal to support families of four dead comrades
European radical Left - Notes on recent developments
Germany - The anti-capitalist left after the success of Die Linke
Germany - Change for the parties, but not yet for the class struggle
Germany - Elections mark significant break
Climate Change - Copenhagen: Collapse at the summit, rank-and-file victory
Climate Change - Klimaforum: A People’s Declaration on Climate Change
Climate Change - Copenhagen: a turning point for the movement
Former Yugoslavia - New resistance network
Food crisis - Causes, consequences and alternatives
World AIDS Day - Link up the struggle against HIV globally


Mijn reactie op dit artikel ...
Naam:
Email adres:
Reactie:
De inhoud van reacties vallen niet onder verantwoordelijkheid van de Grenzeloos-redactie. Bijdrages van lezers met een sexistische of discriminerende inhoud worden van de Grenzeloos site verwijderd. De schrijver (indien bereikbaar) van de reactie krijgt bericht van de verwijdering.