[Startpagina] [Wat is de SAP] [Meer info] [Webwinkel] [Zoeken & archief] [Links] [Internationaal] [Email]
Grenzeloos | nummer 76, april - mei 2004 |
Wereldvrouwenmars
Susan Caldwell 02-04-2004

Na de wereldvrouwenmars tegen armoede en geweld van november 2000, besloten de betrokken vrouwen om een integraal onderdeel te worden van de globaliseringsbeweging.


Lokale, nationale en internationale structuren van de wereldvrouwenmars werkten fan ?? ook mee aan de opbouw van de sociale fora en participeerden er ook in. Meest recentelijk ging het om het Europees Sociaal Forum in Parijs/St.Denis en het vierde Wereld Sociaal Forum in Mumbai. Die betrokkenheid is nodig. Hoewel feminisme een belangrijke rol speelde in de meeste sociale bewegingen van de afgelopen decennia, krijgt het onderwerp te vaak een tweederangsstatus als het er op aan komt prioriteiten te stellen.

Feminisme wordt gezien als een zaak van vrouwen, socialisme als een zaak van iedereen. Zaken die met vrouwen te maken zijn ‘specifiek’ terwijl mannenkwesties algemeen van aard zouden zijn! Vrouwen willen – en kunnen – niet langer wachten. Het komt er nu op aan de prioriteiten en verwachtingen van vrouwen werkelijk te integreren in de centrale analyses en eisen van de globaliseringsbeweging.

Op het Wereld Sociaal Forum in Mumbai waren veel van de vrouwen van de wereldvrouwenmars aanwezig. Vooral Indiase vrouwen speelden een grote rol. De nationale alliantie van vrouwengroepen (NAWA), de Indiase organisatie verbonden met de wereldmars van vrouwen, organiseert vrouwen uit verschillende Indiase staten en met een verschillende achtergrond. Omdat een aantal van deze groepen mannelijke leden heeft, werden tijdens demonstraties tijdens het WSF borden en sjaaltjes van de wereldvrouwenmars door mannen gedragen.

Vrouwen maakten dit jaar meer dan vijftig procent uit van de deelnemers aan het WSF, hoewel je dit in de fora en panels helaas niet terug zag. Maar vrouwennetwerken speelden – zoals altijd in het proces voor een sociaal forum – een belangrijke rol in het organiserende comité van het WSF. Twee van de twaalf belangrijkste fora in Mumbai waren gewijd aan ‘vrouwenkwesties’. Daarnaast waren er minstens tweehonderd seminars over vrouwenonderwerpen - veel daarvan werden door Indiase vrouwen georganiseerd. En op de avond van 18 januari was de belangrijkste activiteit een openluchtforum met duizenden participanten, met als onderwerp: ‘de oorlog tegen vrouwen en de vrouwen tegen oorlog’. Tenslotte organiseerde de wereldmars van vrouwen in India een workshop met de naam: ‘religieus fundamentalisme, communalisme, kastisme en racisme: de agenda van globalisering?

Het WSF was voor de vrouwen van de wereldvrouwenmars tevens belangrijk om met andere internationale feministische netwerken te spreken en het actieplan voor 2005 te presenteren. In dat plan staat de oprichting van een Women's Global Charter for Humanity (globaal vrouwenhandvest voor de mensheid’) centraal, gebaseerd op de waarden die feministen al jaren verdedigen: gelijkheid, vrijheden, solidariteit, rechtvaardigheid en vrede. Dat handvest zal van grote nut zijn, voor de het proces van de sociale fora. Het dient als een grondslag waar de feministische strijd voor een andere wereld op kan baseren.

Twee maanden voor het WSF vond in Parijs het Europees Sociaal Forum plaats. Daar organiseerde de Europese coördinatie van de vrouwenmars, samen met andere vrouwennetwerken en groepen, op de dag voor de officiële opening, een Europese bijeenkomst voor vrouwenrechten. Drieduizend mensen namen deel. De discussie op deze bijeenkomst werd gestructureerd door zes overkoepelende thema’s: geweld tegen vrouwen, vrouwen en migratie; arbeid, onzeker werk en armoede; het recht te kiezen; vrouwen en oorlog; en vrouwen en macht. De bijeenkomst was een groot succes dat afgesloten werd met een verklaring waarin de belangrijkste elementen waren: de strijd voor recht op abortus overal in de wereld; de veroordeling van de oorlog in Irak; de solidariteit met Palestijnse vrouwen; en de noodzaak voor een feministische kritiek op de Europese grondwet.

We staan aan de vooravond van de Europese verkiezingen. Het is van het grootste belang om de feministische beweging in Europa te versterken. Dat is nodig om aan de grote problemen waar vrouwen in Europa voor staan meer zichtbaarheid te geven: de grondwet, abortus, geweld en immigratie. Ook in Nederland kun je je bij de Wereldvrouwenmars aansluiten.

Grenzeloos nr. 110
Een mooie, sombere film
Jasper Blom (red.) De kredietcrisis, een politiek economisch perspectief
Kritiek: jaarboek voor socialistische discussie en analyse
Ulrike Meinhof
Meer artikelen...
Archief nieuwsberichten ->
International Viewpoint

International Viewpoint is het maandelijkse engelstalige magazine van de Vierde Internationale. De SAP is aangesloten bij deze internationale organisatie. IVP geeft een blik op radicale alternatieven wereldwijd; nieuws, analyse en debatten vanuit alle delen van de wereld.

IV433 - February
Greece - Statement of the assembly of migrant hunger strikers
Egypt - Whither Egypt?
Ireland - Vote for the United Left Alliance

IV432 - January
Tunisia - "I know now that revolution is possible"
Tunisia - The revolution is on the march!
Indonesia - Remembering mass-murder
Debt - The people of Europe should audit the debt
Tunisia - All victory to the Tunisian Revolution; the forefront of the revolution in North Africa and the Middle East
Algeria - No to neoliberalism! No to the free market! For a politics that serves the needs of the people!
Ireland - The Irish crisis: a complete failure for neo-liberalism
Tunisia - "Ben Ali assassin, Sarkozy accomplice"
Tunisia - The social and democratic revolution is on the march!
Mexico - Not one single more death!
Mexico/Climate - "Before COP 16 and its false solutions, for an eco-socialist alternative."


Mijn reactie op dit artikel ...
Naam:
Email adres:
Reactie:
De inhoud van reacties vallen niet onder verantwoordelijkheid van de Grenzeloos-redactie. Bijdrages van lezers met een sexistische of discriminerende inhoud worden van de Grenzeloos site verwijderd. De schrijver (indien bereikbaar) van de reactie krijgt bericht van de verwijdering.