[Startpagina] [Wat is de SAP] [Meer info] [Webwinkel] [Zoeken & archief] [Links] [Internationaal] [Email]
Grenzeloos | nummer 89, December 2006 - January 2007 |
Tegen de boerka, tegen een boerkaverbod
Paul Mepschen 07-12-2006

De discussie over de boerka en een eventueel boerkaverbod zou een discussie over zelfbeschikking moeten zijn. In plaats daarvan gaat het vaak over ficties als ‘de’ islam, over botsende beschavingen.


Wie het over de boerka heeft, bedoelt vaak de niqaab. Maar daar gaat dit stuk niet over.

Vrouwen horen zelf over hun lijf te beschikken en te beslissen, en dienen niet gedwongen te worden of zich gedwongen te voelen dat lijf te versluieren. Maar die zelfbeschikking geldt ook als het gaat om de bevoegdheden van de staat – een verbod op de boerka is een ernstige inbreuk op de zelfbeschikking van vrouwen. En de staat moet met zijn tentakels van de lichamen van mensen afblijven. Hoe vervelend die boerka ook is, de staat moet zich niet bemoeien met hoe mensen zich kleden.

Zonder twijfel hebben de voorstanders van een verbod op de boerka stevige argumenten in handen. Het is een onding dat veel mensen, ook de meeste moslims, tegen de borst stoot. Terecht want het drukt ons met de neus op de feiten van de uiterst marginale positie van vrouwen in een deel van de samenleving. Bovendien schrikken mensen ervan. Hoewel angst natuurlijk een slechte raadgever is, moeten deze cultureel-emotionele aspecten van de discussie over versluiering niet onderschat worden. Een culturele context is nooit eenvormig, maar er zijn grenzen. En met de boerka wordt een grens overschreden. Bijna niemand, ook of juist heel linkse mensen niet, moet er aan denken dat zijn of haar kind les krijgt van een juf met een boerka. Als we dat niet onder ogen zien, is een eerlijke discussie niet mogelijk.

Er zijn andere argumenten voor een verbod. De belangrijkste is het argument van participatie en emancipatie. Juist omdat de boerka zo in strijd is met de culturele context in Nederland, maakt het ding maatschappelijke participatie moeilijk. Een vrouw met een boerka zal in Nederland geen werk vinden. Ze is aan huis gekluisterd en zal ook in het verenigings- en vrijwilligersleven niet snel aan de bak komen, behalve in eigen religieuze kring. De boerka staat op deze manier emancipatie in de weg. Een echt links argument tegen de alles bedekkende sluier.

Maar rechtvaardigt dat een algeheel verbod, van staatswege? Nee, natuurlijk niet. Eerder schreef ik in dit blad een artikel over het debat over de hoofddoek. Ik stelde daarin dat de discussie over de hoofddoek zo opspeelt, omdat de hoofddoek de homogeniteit van de moderne, seculiere natie bedreigt. De hoofddoek is een uitdrukking van een godsdienst die niet verbonden is met de nationale identiteit van westerse landen. Zoals Parijs in de negentiende en vroege twintigste eeuw de boeren uit allerlei delen van Frankrijk, die zich toen nog helemaal niet Frans voelden, disciplineerde, het leger in schopte en tot Franse burgers maakte, zo wordt in Nederland - en in Frankrijk trouwens ook - de moslima ‘beschaafd’ en in het keurslijf van de nationale culturele identiteit geduwd. Zij moet zich ‘Nederlands’ gedragen en aanpassen. Vooralsnog mag zij haar hoofddoekje ophouden, maar een boerka is 'out of the question'. In Frankrijk is zelfs het dragen van de hoofddoek op school verboden. Een gotspe, want het zorgt er alleen maar voor dat veel meiden niet meer de opleiding krijgen die de sleutel is tot hun zelfstandigheid.

Culturele homogeniteit is een farce. De homogene natiestaat bestaat niet. Wat wel en niet ‘Nederlands’ is beslist niet de intellectuele elite en wordt niet vastgesteld in een politiek debat. Globalisering en internationale migratiestromen zorgen ervoor dat de natiestaat steeds minder vat heeft op mensen – men identificeert zich steeds minder alleen nog maar met de natiestaat. De natiestaat, en zeker een staat die bijvoorbeeld de boerka gaat verbieden, roept juist verzet op en dat verzet uit zich onder andere cultureel. De boerka verandert van een symbool van vrouwenonderdrukking in een symbool van verzet tegen de pogingen van de nationale staat de ander te disciplineren en te domineren. Meer vrouwen zullen de boerka aantrekken naarmate er langer gediscussieerd wordt over een mogelijk verbod op dat onding. De afkeer van de boerka wordt gebruikt om moslims te criminaliseren en marginaliseren. Zoals de hoofddoek, zal voor sommige meiden de boerka een symbool van verzet tegen discriminatie en uitsluiting worden, een uitdrukking van trots en identiteit. Dat is een heel goed argument tegen een verbod.

Belangrijker dan tegen een verbod op de boerka pleiten is ophouden over het onderwerp te discussiëren. In die zin geven wij hier natuurlijk niet het goede voorbeeld. Maar de discussie over de boerka is echt flauwekul. In Nederland lopen heel weinig vrouwen in een boerka – ik woon zelf al meer dan tien jaar in hartje Rotterdam en heb slechts een keer in mijn leven een wandelende boerka voorbij zien komen. Voortdurend over die boerka blijven praten is symboolpolitiek bedoeld om voortdurend de bal die het ‘islamdebat’ heet hoog te houden. Wilders heeft laten zien dat dit electoraal zin heeft. Laten we er dus over op houden.

Grenzeloos nr. 110
Een mooie, sombere film
Jasper Blom (red.) De kredietcrisis, een politiek economisch perspectief
Kritiek: jaarboek voor socialistische discussie en analyse
Ulrike Meinhof
Meer artikelen...
Archief nieuwsberichten ->
International Viewpoint

International Viewpoint is het maandelijkse engelstalige magazine van de Vierde Internationale. De SAP is aangesloten bij deze internationale organisatie. IVP geeft een blik op radicale alternatieven wereldwijd; nieuws, analyse en debatten vanuit alle delen van de wereld.

IV433 - February
Greece - Statement of the assembly of migrant hunger strikers
Egypt - Whither Egypt?
Ireland - Vote for the United Left Alliance

IV432 - January
Tunisia - "I know now that revolution is possible"
Tunisia - The revolution is on the march!
Indonesia - Remembering mass-murder
Debt - The people of Europe should audit the debt
Tunisia - All victory to the Tunisian Revolution; the forefront of the revolution in North Africa and the Middle East
Algeria - No to neoliberalism! No to the free market! For a politics that serves the needs of the people!
Ireland - The Irish crisis: a complete failure for neo-liberalism
Tunisia - "Ben Ali assassin, Sarkozy accomplice"
Tunisia - The social and democratic revolution is on the march!
Mexico - Not one single more death!
Mexico/Climate - "Before COP 16 and its false solutions, for an eco-socialist alternative."


Bijdrage van jeff dierckx op 23-08-2011:
ik heb het artikel niet gelezen en vind dat ook niet nodig,om de simpele reden
dat men hier niet gemaskerd over straat moet lopen.
mocht het dan toch ooo zo belangrijk zijn, in de sahara is plaats zat om met zo'n ding rond te lopen
het argument lustobjekt, laat me niet lachen, mochten de Irakeese soldaten hun geld besteed hebben aan wapens in plaats van aan porno, ze hadden het vanzelf nog wat langer kunnen uithouden(zie ook osama)
het verwonderd mij trouwens uitermate dat lui die hun land en kultuur ontvluchten naar een plek waar het beter leven is, en waar men naar hartelust kan ge of misbruik maken van de gastvrijheid, dat men deze maatschapijen dan wil omvormen naar hun eigen kutcultuur die ze ontvlucht zijn
ik weet best dat het best handig is zich te kunnen verschuilen achter één of andere abstacte god of religie, welke men naar eigen believen en behoeften kan invullen, maar hier in deze contreien hebben de hipocrieten het sinds enige tijd niet meer voor het zeggen, laten we dat zo houden
mocht het dan toch zo zijn dat uiteindelijk de verkeerde mensen aan de macht komen, kan men mij dan de maten opgeven van de stenen die men nodig heeft om te stenigen, ik heb hier nog een hoop liggen, en wil deze wel tegen een zacht prijsje ten bate van hun volksvermaak van de hand doen
Bijdrage van paul op 22-08-2011:
en als uit godsdienstig oogpunt men me zegt dat ik me openbaar naakt moet vertonen?
Mijn reactie op dit artikel ...
Naam:
Email adres:
Reactie:
De inhoud van reacties vallen niet onder verantwoordelijkheid van de Grenzeloos-redactie. Bijdrages van lezers met een sexistische of discriminerende inhoud worden van de Grenzeloos site verwijderd. De schrijver (indien bereikbaar) van de reactie krijgt bericht van de verwijdering.